Julehilsen fra bestyrelsen 2026
Kære medlemmer!
Lige om lidt fejrer vi jul og nytår, det bliver skønt med nogle fridage vi kan nyde sammen med vores nærmeste.
Vi er klar til at gå i gang med renoveringen af pladsen lige efter nytår. Det bliver dejligt at få pladsen lavet. Projektet skal være færdig medio marts. Færdiggørelsen af vejen vil blive lavet sideløbende med. Det kan i perioder give lidt udfordringer for trafikken. Vi informerer løbende.
1000 tak til alle som i løbet af 2025 har været frivillig i Thurø Sejlklub. Det er højt værdsat og den faktor der gør, at vi alle synes at Thurø Sejlklub er et rart sted at komme. Der leveres et KÆMPE stort stykke arbejde i løbet af året. Opgaver af mange forskellige arter løses, så tingene ender med at gå op i en højere enhed. Det er en stor fornøjelse at være med til.
Husk at komme til klubbens Nytårskur fredag den 2. januar kl. 16.00 – 17.30 i Egely. Vi glæder os meget til at se rigtig mange den dag. Klubben er vært ved et glas bobler.
Generalforsamling 2026 bliver søndag den 22. februar på vanlig vis i Egely. Et flertal i bestyrelsen vil til generalforsamlingen fremsætte forslag om, at der fremover ikke længere skal være mulighed for vinteropbevaring af private både på vores plads. Bestyrelsen har besluttet at sætte forslaget til afstemning.
I ønskes alle en rigtig glædelig jul samt et godt og lykkebringende nytår.
Bestyrelsen

