Nyhedsbrev fra Bestyrelsen april 2024
Det er forår og klubben summer af liv. Vi har netop afholdt bestyrelsesmøde og der var en fantastisk stemning på havnen. ”Sejl og færdig” som er ”Sejl og Studer” medlemmer der er færdiguddannede mødtes for første gang. De vil gerne fortsat have mulighed for at dyrke fællesskabet i sejlklubben. Stort velkommen til jer.
J70 havde første torsdags træning og ungdom var i fuld gang med teori på havnen. Solen skinnede og alt var godt.
Lørdag den 26. april er vi klar til standerhejsning. Husudvalget sørger igen for at alt er klappet og klart. Vi har inviteret bredt ud og håber at flere kigger forbi hos os, så de kan se alle de herligheder som klubben byder på. Vi får besøg af Borgmester Bo Hansen, Dansk sejlunions nye formand Jens Rask og Kultur og Fritidschef Christian Barding fra Svendborg Kommune. Tag godt imod dem alle.
Vi fejrede vores titel som årets Idrætsforening i Svendborg kommune. Esben havde sørger for kransekage og bobler. Der bliver nu indkøbt et lille skab til vores statuette, så den bliver placeret synligt i havnehuset.
Status på helhedsplanen er at Nordeafonden, Realdania og Svendborg kommune er søgt i forhold til midler. Vi afventer de behandler ansøgningerne.
I forhold til ny spuns og havneplads mangler vi stadig tilladelsen fra Kyst. Havnegruppen går nu i gang med at hente tilbud fra 3 entreprenører som kan lave projektet for os. Planen er forsat at arbejdet udføres vinteren 2025/2026.
Mette deltager en gang årligt på møder i udvalgene. Det er meget givende at komme på besøg i udvalgene og høre hvad der rører sig. Inviter meget gerne Mette med til næste udvalgsmøde.
Vores nye betalings setup i forhold til betaling af havnepenge er på plads. Vi indløser nu både kort, modtager mobilepay og Vipps. Der er vejledning til betaling i havnehuset. Hjælp gerne vores gæster på vej hvis de har brug for hjælp.
I næste uge er Thurø Sejlklub værter for Sejlsport Sydfyn når vi holder næste møde.
Bestyrelsen
