Aftensejlads 2017
Thurø Sejlklub
Aftenkapsejlads 2017
1 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 4, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
2 1 1 Nordisk Folkebåd 1048 Maria Lars Bræstrup SVA 1.13 1 1 3 2 2 B-udgået 3 DNC 2 3 DNC (4 DNC) 2 1 2 26 1st 22
1 1 1 Nordisk Folkebåd 494 Potemkin Jesper Worm Larsen SVA 1.13 4 DNC 4 DNC 2 1 2 B-udgået 3 DNC (5 B-udgået) 3 DNC 4 DNC 1 2 1 32 2nd 27
3 1 1 Nordisk Folkebåd 1129 Ydun Lisa og Niels Otto Jessen TSK 1.13 (4 DNC) 4 DNC 1 3 2 B-udgået 3 DNC 1 3 DNC 1 3 3 4 B-udgået 32 3rd 28
4 1 1 Nordisk Folkebåd 789 Blip Blop Søren Hoppe/ Ole Madsen SVA 1.13 4 DNC 4 DNC (6 DNC) 6 DNC 3 DNC 3 DNC 3 3 DNC 4 DNC 6 DNC 6 DNC 5 DNC 53 4th 47
2 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
11 1 2 L-23 275 Sylfide Poul Steesby TSK 1.15 1 (3 DNC) 1 2 3 DNC 3 DNC 3 B-udgået 1 3 DNC 3 DNC 1 3 DNC 27 1st 24
10 1 2 L-23 116 Sørine Mikkel Falk TBL 1.15 (4 DNC) 3 DNC 2 1 3 DNC 3 DNC 1 4 DNC 3 DNC 3 DNC 4 DNC 3 DNC 34 2nd 30
12 1 2 L-23 151 Brunhilde Casper Nyholm TSK 1.15 4 DNC 3 DNC (5 DNC) 5 DNC 3 DNC 3 DNC 4 DNC 4 DNC 3 DNC 3 DNC 4 DNC 3 DNC 44 3rd 39
3 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 9, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
20 1 3 Granada 27 215 Thilde Ole Jensen TSK 1.20 3 DNC 3 2 1 2 B-udgået 4 DNC 2 1 (6 DNC) 1 4 2 31 1st 25
21 1 3 Spækhugger 147 Kitofa Kim Isager TSK 1.25 3 DNC 2 4 2 2 B-udgået 1 1 3 2 4 -5 1 30 1st 25
24 1 3 H-båd 389 Hejren Jan Bo Jørgensen SVA 1.17 3 DNC 1 1 3 2 B-udgået 4 DNC 4 4 (6 DNC) 3 1 3 35 3rd 29
25 1 3 Safir 169 Fru Ullerlund Bent Ullerlund SVA 1.27 3 DNC 6 DNC 5 6 3 DNC 4 DNC 1 A-dommer 2 1 2 (10 DNC) 5 48 4th 38
22 1 3 Impala 27 3 Andrea Mogens Axelsen TSK 1.25 3 DNC 6 DNC 3 4 2 B-udgået 1 A-dommer 3 (7 DNC) 6 DNC 5 2 4 46 5th 39
28 1 3 Safir 123 Dillen Lars Bødker TBL 1.27 3 DNC 6 DNC 8 DNC (9 DNC) 3 DNC 4 DNC 9 DNC 7 DNC 6 DNC 6 3 6 70 6th 61
26 1 3 Safir 176 Bedre Sent End Aldrig Roger E. Jarlgaard TSK 1.27 3 DNC 6 DNC 8 DNC (9 DNC) 2 B-udgået 4 DNC 5 7 DNC 3 9 7 9 DNC 72 7th 63
23 1 3 L 29 113 Fortissimo Jørn Varming SVA 1.18 3 DNC 6 DNC 8 DNC 5 2 B-udgået 4 DNC (9 DNC) 7 DNC 6 DNC 7 6 9 DNC 72 8th 63
27 1 3 Bianca 28 7 Rosita Thomas Popp Andersen TSK 1.18 3 DNC 6 DNC 8 DNC 9 DNC 3 DNC 4 DNC 6 7 DNC 6 DNC 8 (10 DNC) 9 DNC 79 9th 69
4 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 7, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
36 2 4 Soling GRØNT Thurø Sejlklub Kim Bünger TSK 1.28 3 DNC 3 4 2 2 B-udgået 3 DNC 4 1 1 3 (6 DNC) 2 34 1st 28
30 2 4 Soling RØDT Thurø Sejlklub Jørgen Holme TSK 1.28 3 DNC 6 DNC 1 1 3 DNC 3 DNC (7 DNC) 4 DNC 5 DNC 4 1 6 DNC 44 2nd 37
31 2 4 Soling BLÅT Thurø Sejlklub Jan Olrik TSK 1.28 3 DNC 1 (7 DNC) 3 3 DNC 3 DNC 7 DNC 3 B-udgået 5 DNC 2 6 DNC 1 44 3rd 37
34 2 4 Soling HVIDT Thurø Sejlklub Michael Guldmann TSK 1.28 3 DNC 6 DNC 2 (7 DNC) 2 B-udgået 3 DNC 2 4 DNC 5 DNC 1 6 DNC 3 44 4th 37
35 2 4 Soling STRIBET Thurø Sejlklub Henrik Buchwald TSK 1.28 3 DNC 6 DNC 3 6 B-udgået 3 DNC 3 DNC 3 4 DNC 2 (7 DNC) 3 6 DNC 49 5th 42
33 2 4 Soling GULT Thurø Sejlklub Bjerne Sørensen TSK 1.28 3 DNC 6 DNC (7 DNC) 7 DNC 3 DNC 3 DNC 1 4 DNC 5 DNC 7 DNC 2 6 DNC 54 6th 47
32 2 4 Soling SORT Thurø Sejlklub Jakob Holme TSK 1.28 3 DNC 2 (7 DNC) 4 3 DNC 3 DNC 7 DNC 4 DNC 5 DNC 7 DNC 6 DNC 6 DNC 57 7th 50
5 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 8, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
43 2 5 J70 GULT Thurø Sejlklub Bjerne Sørensen TSK 1.32 1 1 1 1 1 3 DNC (6 DNC) 6 DNC 1 3 6 DNC 2 32 1st 26
42 2 5 J70 SORT Thurø Sejlklub Jakob Holme TSK 1.32 4 (8 DNC) 3 5 DNC 4 DNC 3 DNC 1 3 2 1 1 3 38 2nd 30
45 2 5 J70 STRIBET Thurø Sejlklub Henrik Buchwald TSK 1.32 3 3 (6 DNC) 5 DNC 4 DNC 3 DNC 6 DNC 1 5 DNC 2 6 DNC 1 45 3rd 39
44 2 5 J70 HVIDT Thurø Sejlklub Michael Guldmann TSK 1.32 (8 DNC) 2 6 DNC 2 4 DNC 3 DNC 6 DNC 2 5 DNC 6 DNC 2 6 DNC 52 4th 44
41 2 5 J70 BLÅT Thurø Sejlklub Jan Olrik TSK 1.32 (8 DNC) 8 DNC 2 5 DNC 3 B-udgået 3 DNC 3 6 DNC 5 DNC 6 DNC 3 6 DNC 58 5th 50
46 2 5 J70 825 Oure 1 Skolerne i Oure Oure 1.32 2 4 (6 DNC) 5 DNC 4 DNC 3 DNC 6 DNC 6 DNC 5 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 59 6th 53
40 2 5 J70 RØDT Thurø Sejlklub Jørgen Holme TSK 1.32 (8 DNC) 5 6 DNC 5 DNC 4 DNC 3 DNC 2 6 DNC 5 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 62 7th 54
47 2 5 J70 843 Oure 2 Skolerne i Oure Oure 1.32 5 (8 DNC) 6 DNC 5 DNC 4 DNC 3 DNC 6 DNC 6 DNC 5 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 66 8th 58
6 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 5, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
53 2 6 Int 806 385 Tumle Anette Hoff TSK 1.28 1 1 1 1 1 A-dommer 6 DNC 2 1 (7 DNC) 1 1 1 24 1st 17
54 2 6 Int 806 129 Joanna Jesper Nielsen TSK 1.28 (5 DNC) 4 2 2 2 B-udgået 2 1 2 1 1 A-dommer 4 2 28 2nd 23
50 2 6 Int 806 301 Josephine Steen Egedsø TSK 1.28 2 -3 3 3 2 B-udgået 3 3 1 A-dommer 2 3 3 3 31 3rd 28
52 2 6 Int 806 342 Kong Kubine Lars Knoblauch/Bjarne Nielsen TSK 1.28 5 DNC 2 4 (6 DNC) 2 B-udgået 1 6 DNC 4 B-udgået 4 4 2 1 A-dommer 41 4th 35
51 2 6 Int 806 306 Michelle Steen Andersen TSK 1.28 5 DNC (7 DNC) 7 DNC 6 DNC 3 DNC 6 DNC 6 DNC 5 DNC 3 2 5 4 59 5th 52
7 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 1, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
60 2 7 A-Cat 23 Bünger Nick Bünger TSK 1.40 (3 DNC) 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 3 DNC 36 1st 33
8 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
77 3 8 Impala 27 45 Funky Fish Philip Cossen SSS 1.32 1 2 2 -3 2 B-udgået 3 DNC 3 1 2 3 1 1 24 1st 21
71 3 8 Hanse 301 - One Off 4655 Fru Jørgensen Mette Heide TBL 1.29 2 (8 DNC) 1 2 2 B-udgået 3 DNC 2 4 1 1 4 2 32 2nd 24
76 3 8 Comfortina 35 6251 Valcava Susanne og Ove Eskildsen SVA 1.29 (6 DNC) 1 6 4 2 B-udgået 3 DNC 4 2 3 2 3 3 39 3rd 33
73 3 8 Comet 33 1091 Chilli Michael Pedersen Vindeby 1.29 3 3 3 1 2 B-udgået 3 DNC 1 (9 DNC) 1 A-dommer 5 9 7 47 4th 38
70 3 8 Bianca 320 320 Tøsing'en John Christensen Vindeby 1.27 6 DNC 5 5 6 2 B-udgået 3 DNC -8 5 4 4 5 4 57 5th 49
75 3 8 Dehler Optima 106 3631 Flora Lars Løvschall TSK 1.27 1 A-dommer 1 A-dommer 9 DNC 9 2 B-udgået 3 DNC 6 3 8 7 2 (11 DNC) 62 6th 51
74 3 8 Sunrise 333 Liberte Bent Andersen TSK 1.27 6 DNC 8 DNC 4 5 2 B-udgået 3 DNC 5 6 5 -10 8 6 68 7th 58
72 3 8 Contention 33 2535 Capreia Stig Storm TBL 1.25 6 DNC 4 9 DNC 7 2 B-udgået 3 DNC 7 9 DNC (11 DNC) 9 6 5 78 8th 67
79 3 8 Drabant 30 13 Rikke Frede Jensen SVA 1.24 6 DNC 8 DNC 9 DNC 8 2 B-udgået 3 DNC (11 DNC) 9 DNC 6 6 7 11 DNC 86 9th 75
78 3 8 Sun Odyssey 35 590 AquaVita Kim S. Rasmussen SVA 1.27 6 DNC 8 DNC 9 DNC 10 2 B-udgået 3 DNC 11 DNC 9 DNC 7 8 (12 DNC) 8 93 10th 81
9 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 5, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
90 4 9 Luffe 37 137 SICO Søren Olsen TBL 1.38 4 DNC 2 2 1 2 B-udgået 3 DNC 3 (6 DNC) 1 1 1 1 27 1st 21
92 4 9 BB 10m 9 La Sonadora Per Augustinus TBL 1.35 (4 DNC) 1 1 3 2 B-udgået 3 DNC 1 1 3 4 2 2 27 2nd 23
94 4 9 Ylva 72 Josefine Tomas Valling TSK 1.42 1 3 4 2 2 B-udgået 3 DNC -5 2 4 3 1 A-dommer 3 33 3rd 28
93 4 9 Concorde 38 33 Liv Michael Fjord TBL 1.34 4 DNC 6 DNC 3 (7 DNC) 3 DNC 3 DNC 2 6 DNC 2 2 3 4 45 4th 38
91 4 9 Scan-Kap 99 85 Røde Emma Torben Kruse TSK 1.32 4 DNC 6 DNC (7 DNC) 4 2 B-udgået 3 DNC 4 3 5 5 4 5 52 5th 45
10 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 4, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
103 4 10 Bavaria 37 624 Tine II Bjarne Skov TSK 1.33 3 DNC 1 1 2 2 B-udgået 3 DNC (5 DNC) 1 2 2 2 1 25 1st 20
102 4 10 Haku 43 2 Hakusgu Hans Kuld SVA 1.34 3 DNC (5 DNC) 4 DNC 1 2 B-udgået 3 DNC 1 5 DNC 1 1 1 2 29 2nd 24
100 4 10 Hanse 385 20 Madicken Lars Richter Jørgensen TSK 1.34 3 DNC (5 DNC) 4 DNC 5 DNC 3 DNC 3 DNC 2 2 5 DNC 5 DNC 3 3 43 3rd 38
101 4 10 Bavaria 36/3   Penelope Flemming Ulvedal Larsen   1.31 3 DNC 2 4 DNC 5 DNC 3 DNC 3 DNC 5 DNC 5 DNC 5 DNC 5 DNC (6 DNC) 6 DNC 52 4th 46
11 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 6, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
111 4 11 Matcher 37 3 Madness Dorthe O. Jensen/Anders Mortensen TSK 1.45 4 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 2 B-udgået 1 1 1 1 1 (6 DNC) 1 32 1st 26
112 4 11 Arcona 410 GER 6 Miss Arcona Lars Bang-Nielsen SSS 1.44 (4 DNC) 4 DNC 1 1 3 DNC 4 DNC 2 2 4 DNC 2 1 2 30 2nd 26
115 4 11 Jeanneau Sun-Kiss 47 70 Morning Calm Peter Nytofte Flader Skov TSK 1.44 1 1 2 2 2 B-udgået 3 B-udgået (5 DNC) 5 DNC 4 DNC 3 3 3 34 3rd 29
110 4 11 Grand Soleil 27 Eleonora Flemming Sørensen TBL 1.44 4 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 3 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 4 DNC (6 DNC) 2 6 DNC 53 4th 47
113 4 11 DS Match Racer DEN 3 Oure 1 Skolerne i Oure Oure 1.40 4 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 3 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 4 DNC (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 57 5th 51
114 4 11 DS Match Racer DEN 4 Oure 2 Skolerne i Oure Oure 1.40 4 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 3 DNC 4 DNC 5 DNC 5 DNC 4 DNC (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 57 5th 51
12 Løb
Sailed: 12, Discards: 1, To count: 11, Rating system: LYS, Entries: 4, Scoring system: Thurø Lystal
Deltagernr Start Løb Bådtype Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Lys 29-apr 08-maj 15-maj 22-maj 29-maj 12-jun 19-jun 26-jun 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug Point ialt Placering Netto
123 5 12 Dragonfly 920 92030 Thor Lars Præst TSK 1.33 3 DNC 1 2 -4 3 B-udgået 3 DNC 3 2 1 2 1 1 26 1st 22
121 5 12 Seaon96 71M Flexodus Peter Hübner TSK 1.57 3 DNC 2 1 A-dommer 3 1 3 DNC 2 1 2 -4 4 3 29 2nd 25
120 5 12 Black Marlin 1 Black Marlin Jan Andersen BAS 1.60 3 DNC (6 DNC) 1 1 4 DNC 3 DNC 1 6 DNC 6 DNC 3 3 2 39 3rd 33
122 5 12 Corsair 27 27 Kanoni John Runge TSK 1.30 3 DNC 3 5 DNC 2 3 B-udgået 3 DNC (6 DNC) 3 3 1 2 6 DNC 40 4th 34
Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com